Bir Markanın Çin’de Satış Yapması Ne Demektir?

Haziran 2014’e kadar, Çin’de fiziksel olarak satışa sunulacak tüm kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasal bir zorunluluktu.

Firmalar bu zorunlu testleri kendileri yapmasalar bile, Çin Hükumeti hayvanlara alternatif metotların var olmadığı laboratuvarlarında bu ürünleri kendisi test edebiliyordu. 2014’te kozmetikle ilgili yasal düzenleme değişti ve artık sadece yurt dışında üretilmiş ürünlerin test edilmesi zorunluluğu getirildi.

Kısaca anlatmak gerekirse; ürünleri hayvanlar üzerinde test edilmemiş ve raflarda olan herhangi bir marka eğer Çin’de satış yapıyorsa o ürünün “deneysiz” olduğundan bahsedemeyiz çünkü aynı ürün Çin’de satış yapılmadan önce hayvanlarda test ediliyor. Bu ürünler:

cilt bakım ve makyaj ürünleri
saç bakım ürünleri
güneş ürünleri
diş beyazlatma ürünleri
parfüm ve deodorant

Yerli ürünler için de, artık bir zorunluluk bulunmasa ve var olan araştırma sonuçları kullanılabilse bile, deneyle ilgili herhangi bir kısıtlama da yok. Yani firmaların isteğine bağlı.

Çin’de yılda 300 bin hayvanın sadece kozmetik ürünleriyle ilgili testlerde kullanıldığı biliniyor.

Yukarıda anlatılan yasal zorunluluk, Çin anakarada (“Mainland China“) geçerli ve Hong Kong farklı kozmetik deneyleri kurallarına tabi.

Ayrıca online alışverişle yurt dışından alınan ürünler ve havaalanlarında satılan kozmetikler de bu kurallardan muaf.


Aşağıdaki markalar, Çin anakaradaki kozmetik kuralları nedeniyle orada fiziksel olarak sattıkları ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmekte/ettirmektedir.

AVON

BENEFIT

BOBBI BROWN

BOURJOIS

BURBERRY

CHANEL

CLARINS

CLINIQUE

COTY

COVERGIRL

DIOR

DOLCE&GABBANA

ELIZABETH ARDEN

ESTEE LAUDER

GIORGIO ARMANI

GUERLAIN

KIEHL’S

LANCOME

LA MER

L’OREAL PARIS

MAC

MAKE UP FOREVER

MAX FACTOR

MAYBELLINE

NARS 

NIVEA

OLAY

REVLON

RIMMEL LONDON

SEPHORA BRAND

SHISEIDO

TOM FORD

VICTORIA’S SECRET

YVES SAINT LAURENT