Deneysiz Ürün Ambalajlarındaki Logolar

Hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürün ambalajlarında “Not Tested On Animals”, “Against Animal Testing”, “Cruelty Free” gibi ibareler ya da ikonlardan biri yer alır. Bu ikonlardan en sık kullanılanlar:

 

Leaping Bunny

LEAPING BUNNY – CCIC&BUAV (Cruelty Free International)

1996 yılında 7 örgütün oluşturduğu CCIC (Kozmetik Ürünlerinde Müşteri Bilgilendirme Koalisyonu), Avusturya, Belçika, Finlandiya, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD’nin de tanıdığı bir standart getirerek, kozmetik ürünlerini hayvanlarda test etmeyen firmalar için ürün ambalajlarında ‘sıçrayan tavşan‘ ikonu ile bilgilendirmeyi başlattı. Bu ikona sahip firma/ürünler, hayvanlar üzerinde test yapmadığı gibi, hayvanlar üzerinde test edilmiş içerikleri de satın almadıklarını beyan etmiş oluyorlar ve her yıl düzenlenen raporla yenilenen bir kontrat ile ikon kullanımlarını devam ettirebiliyorlar.

Sıkı denetimleri ve uluslararası geçerliliği ile en güvenilir kabul edilen CCIC “Leaping Bunny” ikonu, diğer ikonlardan farklı. Bu ikon, yasanın kapsamadığı kozmetik dışındaki ürünler de dahil olmak üzere, markanın satış yaptığı hiçbir ülkede ürün ve içeriklerini hayvanlar üzerinde test etmediğini ifade ediyor. Ayrıca markanın çalıştığı laboratuvar ve tedarikçilerden de belirli belgeleri imzalamaları isteniyor.

 

Beauty Without BunniesBEAUTY WITHOUT BUNNIESPeTA, ABD

Leaping Bunny’den farklı olarak başvuru aşamalarında yüzyüze görüşmelerin şart olmadığı ve bu yüzden de daha gevşek olduğu düşünülen bu sertifikayı ambalajda kullanabilmek için; markaların ürün ve içeriklerini hayvanlar üzerinde test etmeyeceklerine ve tedarikçilerden de böyle bir şey talep etmeyeceklerine dair beyanı içeren belge imzalaması gerekiyor.

 

CHOOSE CRUELTY FREECCF, AvustralyaCCF

Çok sıkı kuralları olan CCF sertifikasına sahip olabilmek için; ürünlerin ya da içeriklerinin hayvanlar üzerinde test edilmemesi dışında ürün içerikleri için hayvanlara acı çektirmek, zarar vermek, öldürmek gibi hayvan hakları ihlallerinin olmaması ve kürk üreticileri veya mezbahalarla da hiçbir ilişkinin olmaması gerekiyor.

 

SUNFLOWER, The Vegan Society, UluslararasıSunflower

Bu logoya sahip olmak için ürünlerde hiçbir hayvansal içerik olmaması ve ürünün üretim aşamalarının herhangi birinde hayvanlar üzerinde test yapılmamış olması gerekiyor. Ürünlerde GDO’ya izin verildiği gibi, hayvan genleri içermesine izin verilmiyor.

 

VEGETARIAN TRADEMARK, Vegetarian Society, Uluslararası

Bu logoya sahip olmak için ürünlerde hayvanların öldürülmesini gerektiren hiçbir içeriğin kullanılmaması, ürünün üretimi aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmemesi, yumurta içeriyorsa serbest dolaşan tavuklardan elde edilmiş olması ve GDO içermemesi gerekiyor.